2017 yilning to'qqiz oyi davomida kompaniyaning korporativ boshqaruv tizimini baholash natijalariga ko'ra: |
Qimmatli qog'ozlar markaziy depozitariysi davlat korxonasi tomonidan 2017 yil 26 oktyabrdagi 13-15 / 107 OT-sonli kompaniyaning korporativ boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish bo'yicha hisobot, xulosa va tavsiyalar taqdim etildi. Korporativ boshqaruv tizimini baholash natijalariga ko'ra umumiy ballar soni 944 ballni, ya'ni 79 foizni tashkil etdi va Markaziy depozitariyning fikriga ko'ra BIOKIMYO AJda korporativ boshqaruv tizimining darajasi tan olingan 2017 yilning birinchi yarmida o'tkazilgan baholash natijalariga ko'ra "yuqori". Korporativ boshqaruv tizimining holatini o'rganish va baholash natijasida quyidagilar aniqlandi: |
Jamiyat uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqa olmaydi, chunki strategiyaning asosiy iqtisodiy va moliyaviy ko'rsatkichlari har yili O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan bir yilga tasdiqlanadigan ishlab chiqarish balansiga bog'liq. |
Majburiy ravishda oshkor qilinishi kerak bo'lgan aksiyadorlik jamiyati to'g'risidagi ma'lumotlarni ingliz, rus tillariga tarjima bilan nashr etish ta'minlanmagan |
Bugungi kunga kelib, aksiyadorlik jamiyati to'g'risidagi ma'lumotlarni davlat tilida va rus tilidagi tarjimasi bilan majburiy ravishda oshkor qilish to'liq ta'minlandi. Ingliz tiliga tarjima qilingan holda OAJ va ichki hujjatlar to'g'risida asosiy ma'lumotlar, ya'ni 85% nashr etiladi. |
SWOT, GAP tahlili va boshqa yondashuvlar, maxsus dasturiy mahsulotlar va boshqalarni o'z ichiga olgan AJda boshqaruv usullarini qo'llash. |
Yuqoridagi boshqaruv usullarini qo'llash va amalga oshirish masalasi ko'rib chiqiladi. |
Ijro etuvchi hokimiyat boshlig'ini tanlov asosida tanlash to'g'risida e'lon matnining etishmasligi |
Bu yil ijro etuvchi hokimiyat boshlig'iga nomzodlarni tanlash bo'yicha tanlov o'tkazildi. Tanlov to'g'risida e'lonlar davlat va rus tillarida nashr etilgan. Ijro etuvchi hokimiyat rahbarining navbatdagi tanlov tanlovi e'lonining matni 3 tilda nashr etiladi. |

Based on the results of the assessment of the company's corporate governance system for nine months of 2017: |
State Enterprise Central Securities Depository presented a report, conclusion and recommendations on improving the efficiency of the corporate governance system of the company No. 13-15 / 107 OTs dated October 26, 2017. According to the results of the assessment of the corporate governance system, the total number of points was 944 points, that is, 79%, and according to the Central Depository, the level of the corporate governance system in BIOKIMYO JSC is recognized as “high” based on the results of the assessment in the first half of 2017. As a result of the study and assessment of the state of the corporate governance system, the following were identified: |
The society is unable to develop a long-term strategy, since the main economic and financial indicators of the strategy depend on the balance of production, which is annually approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan for one year. |
The publication of information about the joint-stock company subject to mandatory disclosure with translation into English, Russian is not provided |
As of today, the publication of the obligatory disclosure of information about the joint-stock company in the state language and with translation in Russian has been fully ensured. With translation into English, basic information is published, that is, 85%, about JSC and internal documents. |
Application of management methods in JSC, including SWOT, GAP analysis and other approaches, special software products, etc. |
The issue of application and implementation of the above management methods will be considered. |
Lack of text of the announcement of the competitive selection of the head of the executive body |
This year, a competition was held to select candidates for the head of the executive body. Announcements for the competition have been published in the state and Russian languages. The text of the announcement of the next competitive selection of the head of the executive body will be published in 3 languages. |