VLENE HAQIDA "BIOKIMYO" OAJ IJRO ETUVCHI ORGANIDA RAHBAR O'RINBOSARLARI LAVOZIMIGA NOMZODLARNI TANLASH BO'YICHA TANLOV O'TKAZISH TO'G'RISIDA
ijro hokimiyatidagi rahbar o'rinbosarlari  lavozimlari to'g'risida
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 24 apreldagi UP-4720-sonli "Aksiyadorlik jamiyatlarida korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish chora-tadbirlari to'g'risida" gi farmoniga, "Aktsiyadorlik jamiyatlari to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiq kompaniyalari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish ", Korporativ boshqaruv kodeksi, kompaniya ustavi va" BIOKIMYO "AK ijroiya organida rahbar va o'rinbosarlar uchun tanlovni tashkil etish va o'tkazish to'g'risidagi Nizom, kuzatuv kengashining bayonnomasi bilan tasdiqlangan. 2019 yil 27 iyun.

ABOUT VLENE ON THE HOLDING OF A COMPETITION FOR THE SELECTION OF CANDIDATES FOR THE POSITIONS OF DEPUTY HEADS IN THE EXECUTIVE BODY OF JSC "BIOKIMYO"
on the positions of deputy heads in the executive body
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 24, 2015 No. UP-4720 "On measures to introduce modern methods of corporate governance in joint stock companies", the Law of the Republic of Uzbekistan "On joint stock companies and protection of shareholders' rights", the Corporate Governance Code, the Charter of the company and Regulations for organizing and holding a competition for the head and deputy heads in the executive body of JSC "BIOKIMYO", approved by the minutes of the Supervisory Board of June 27, 2019.
JSC "BIOKIMYO" announces a competitive selection of candidates for the positions of deputy heads, that is:
- Production Director
The deadline for submitting tender documents is 20 days from the date of publication of this announcement until July 31, 201 9 years.