E'LONNI TO'LDIRING YOKI TUSHUNTIRING
Baholash natijalariga ko'ra, "BIOKIMYO" AJning korporativ boshqaruv tizimi 619 ball to'plagan holda "yuqori" deb tan olindi va 52% tashkil etdi.
Baholash aniqlandi
Kodeks tavsiyalariga mos kelmasligi aniqlandi
Axborotni maxfiy ma'lumotlar, tijorat sirlari deb tasniflashning aniq mezonlari mavjud emas
Kompaniya kuzatuv kengashining 2017 yil 23 maydagi 19-sonli yig'ilishida "Axborotni maxfiy ma'lumotlar va tijorat sirlariga kiritish, maxfiyligini himoya qilish, BIOKIMYO-da noqonuniy foydalanilishini oshkor qilish va monitoring qilish mezonlari to'g'risidagi nizom"
Boshqaruv organlarida AJ vakillarining ovoz berish tartibi aniqlanmagan
Kompaniya kuzatuv kengashining 2017 yil 23 maydagi 19-sonli yig'ilishida "BIOKIMYO aksiyadorlik jamiyati joylashgan korxonalarni boshqarish organlarida uning vakillari nomidan kompaniya nomidan ovoz berish tartibi.
Kuzatuv kengashi va Taftish komissiyasi a'zolari tarkibi va malakasiga talablar yo'q
2017 yil 15 iyunda bo'lib o'tgan 2016 yil yakunlari bo'yicha aktsiyadorlarning umumiy yig'ilishida kuzatuv kengashi va taftish komissiyasi to'g'risidagi nizomning yangi tahrirlari tasdiqlandi, ularga organlar a'zolariga qo'yiladigan malaka talablari to'g'risidagi qo'shimcha bandlar kiritildi.
Ustavda kompaniyaning umumiy yig'ilishining aniq sanasi belgilanmagan.
2017 yil 15 iyunda bo'lib o'tgan 2016 yil yakunlari bo'yicha aksiyadorlarning umumiy yig'ilishida aksiyadorlarning umumiy yig'ilishini o'tkazish uchun aniq muddatni nazarda tutuvchi yangi turdagi Jamiyat Ustavi tasdiqlandi.
Ichki korporativ hujjatlarni rus va ingliz tillariga tarjima qilish choralari ko'rildi. Bugungi kunga kelib, aksiyadorlik jamiyati to'g'risidagi ma'lumotlarni ingliz, rus va davlat tillariga tarjimasi bilan majburiy ravishda oshkor etish ta'minlandi.
Baholash paytida e'lon matni yo'q, chunki rahbarni tanlash bo'yicha tanlov o'tkazilmagan.
Bu yil ijro etuvchi hokimiyat boshlig'iga nomzodlarni tanlash bo'yicha tanlov o'tkazildi. Tanlov e'lonlari e'lon qilindi.
Ayni paytda ijroiya hokimiyat organlariga nomzodlarni tanlash to'g'risidagi Nizom 3 tilda mavjud.
Kompaniya faqat O'zbekiston Respublikasi korxonalariga sotiladigan strategik xomashyo ishlab chiqarish sohasida faoliyat yuritadi. Shu munosabat bilan milliy sifat sertifikati olindi va har yili ISO sifat auditi o'tkaziladi.

ОБЪЯВЛЕНИЕ ПО ПРИНЦИПУ «COMPLY OR EXPLAIN» («СОБЛЮДАЙ ИЛИ ОБЪЯСНЯЙ»)
Независимая организация ООО “Intelligent analytics group” предоставила отчет, заключение и рекомендации по повышению эффективности системы корпоративного управления общества №01/01-67 от 21 апреля 2017 года.
По результатам проведенной оценки, система корпоративного управления АО “BIOKIMYO» признаётся «высокой», набирает 619 баллов и составляет 52% .
По итогам оценки выявлены
Выявленные не соблюдения рекомендациям Кодекса
Не определены ясные критерии отнесения информации к категориям конфиденциальной информации, коммерческой тайны
На заседание №19 наблюдательного совета общества от 23 мая 2017 года утверждено «Положение о критериях отнесения информации к категориям конфиденциальной информации и коммерческой тайны, охраны ее конфиденциальности, раскрытия и контроля за неправомерным её использованием в АО «BIOKIMYO»
Не определен порядок голосования представителей АО в органах управления
На заседание №19 наблюдательного совета общества от 23 мая 2017 года утвержден «Порядок  голосования от имени общества его представителей в органах управления предприятий, в которых акционерного общества «BIOKIMYO»
Нет требований к составу и квалификации членов наблюдательного совета и ревизионной комиссии
На общем собрании акционеров по итогам 2016 года 15 июня 2017 года утверждены новые редакции положений о наблюдательном совете и ревизионной комиссии, где внесены дополнительные пункты о квалификационных требованиях к членам органов.
Не предусмотрена в уставе конкретная дата проведения общего собрания общества.
На общем собрании акционеров по итогам 2016 года 15 июня 2017 года утверждена новая редакция Устава общества, где предусмотрен конкретный период проведения общего собрания акционеров.
Проведены мероприятия по переводу внутренных корпоративных документов на русский и английский язык. На сегоднящний день обеспечена публикация подлежащей обязательному раскрытию информации об АО с переводом на английский, русский и государственный язык.
На момент оценки текст объявления отсутсвует, так как конкурс по отбору руководителя не проведен.
В текущем году был проведен конкурс по отбору кондидатур на руководителя исполнительного органа. Опубликованы объявления по конкурсу.
На данный момент Регламент отбора кондидатур в исполнительный орган доступен на 3-х языках.
Общество осуществляет деятельность в сфере производства стратегического сырья, реализуемого только предприятиям Республики Узбекистан. В связи с этим получен национальный  сертификат качества и проводится каждый год аудит качества по ISO.