Бундан буён дивидендларни тўлаш Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси ёки инвестициявий-воситачилар орқали акциядорнинг мавжуд банк ҳисоб варағига қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда автоматик тарзда амалга оширилади.
ҲУРМАТЛИ АКЦИЯДОР!
Ўзбекистон Республикасининг 2025 йил 17 апрелдаги “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги ЎРҚ-1057-сон Қонуни билан “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунинг 51-моддасига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Бундан буён дивидендларни тўлаш Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси ёки инвестициявий-воситачилар орқали акциядорнинг мавжуд банк ҳисоб варағига қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда автоматик тарзда амалга оширилади. Бунда АЖ акциядордан дивидендлар тўлаш тўғрисидаги аризани талаб қилишга ҳақли эмас.
Марказий депозитарийда қимматли қоғозлар бўйича даромадларни (дивиденд ва фоизларни) тўлаш функцияси жорий этилган бўлиб, сўнгги йилларда ушбу йўналишни такомиллаштириш натижасида қуйидаги имкониятлар яратилди:
- даромадлар (дивиденд ва фоизлар) тўловларини амалга ошириш;
- 24/7 режимида тезкор тўловларни амалга ошириш ҳамда ўз пул маблағларини бошқариш имкониятини берадиган UzCSD” мобил иловаси сервиси (жисмоний шахслар учун);
«BIOKIMYO» АЖ раҳбарияти дивидендларни олишингиз учун Қимматли қоғозлар марказий депозитарийга мурожаат қилишингизни ва "UzCSD" мобил иловасини ўрнатиб олишингизни таклиф қилади.
Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси манзили:
100000, Ташкент шаҳриМирзо-Улугбек туман Мустақилликшоҳ кўчаси 107,
Ориентир: метро Буюк Ипак йули (М.Горький) Ўзчармсаноат,
Мурожаат учун телефон: (71) 211 09 09 (ички рақамлар: 161 дан 172 гача)
Қўшимча маълумот олиш учун Янгийўл шаҳар, Кимёгар кўчаси 1-уй, «BIOKIMYO» АЖ мурожаат қилинг. Teлефон: +95 177 30 75

Henceforth, payment of dividends is carried out automatically through the Central Securities Depository or investment intermediaries to the existing bank account of the shareholder, in accordance with the procedure established by law.
On the basis of the Law No. ZRU-1057 dated 17.04.2025. “On making amendments and additions to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan“ amendments were made to the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Joint Stock Companies and Protection of Shareholders’ Rights”. Henceforth, payment of dividends is carried out automatically through the Central Securities Depository or investment intermediaries to the existing bank account of the shareholder, in accordance with the procedure established by law. At the same time, the JSC has no right to demand from the shareholder an application for payment of dividends.
The Central Securities Depository has implemented the function of payment of income on securities (dividends and interest), and in recent years, as a result of improvement of this area, opportunities have been created:
- realization of income payments (dividends and interest);
- mobile application service “UzCSD” (for individuals), which allows making quick payments in 24/7 mode, as well as managing own funds.
Management of “BIOKIMYO” JSC offers you to apply to the Central Securities Depository and install mobile application “UzCSD” in order to receive dividends.
Address of the Central Securities Depository:
100000, Tashkent, Mirzo-Ulugbek district, 107, Mustakillik Avenue,
Reference point: Buyuk Ipak yuli (M. Gorky) metro station, Uzcharmsanoat,
Contacts: (71) 211 09 09 (internal number: from 161 to 172).
For more information you can address to the address of Yangiyul, Kimegar Street №1, JSC “BIOKIMYO”. Tel: +95 177 30 75.