“BIOKIMYO” AJ ijroiya organi a’zoligiga Ishlab chiqarish bo‘yicha direktor lavozimiga nomzodlarni saralash bo‘yicha tanlov o‘tkazish to‘g‘risida
“BIOKIMYO” AJ ijroiya organi a’zoligiga
Ishlab chiqarish bo‘yicha direktor lavozimiga nomzodlarni
saralash bo‘yicha tanlov o‘tkazish to‘g‘risida
E ‘ L O N
O‘zbekiston Respublikasining «Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida” Qonuni, Vazirlar Maxkamasining 2019 yil 26 apreldagi 356-sonli “Davlat aktivlarini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”, Prezidentining 2020 yil 27 oktyabrdagi “Davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilishni jadallashtirish hamda davlat aktivlarini xususiylashtirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi PF-6096-son Farmoni, Korporativ boshqaruv Kodeksi, jamiyat Ustavi va jamiyat kuzatuv kengashining 2019 yil 27 iyunida tasdiqlangan ““BIOKIMYO” AJ ijroiya organi raxbar va rahbar o‘rinbosarlari lavozimiga nomzodlar tanlovini tashkillashtirish va o‘tkazish Reglamenti”ga asosan jamiyat ijro organi tarkibiga mutaxassislarni jalb qilish maqsadida jamiyat ijroiya organi a’zosi – ishlab chiqarish bo‘yicha direktor lavozimiga nomzodlarni saralash bo‘yicha tanlov e’lon qiladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun O‘zbekiston Respublikasi fuqorolari xamda chet el davlatlari fuqorolari taklif qilinadi.
Qisqacha ma’lumot: ishlab chiqarish bo‘yicha direktor, "BIOKIMYO" AJ ijroiya organi a’zosi bo‘lib, korxonaning texnik va texnologik tarqqiyotini rivojlanishini, ilmiy va texnologik taraqqiyotini rivojlantirish shuningdek korxona texnik xizmatlarini yaxshilashni tashkillashtiradi. Ishlab chiqarish direktori korxonaning ishlab chiqarishini boshqarish uchun to‘liq javobgar va korxonaning ishlab chiqarish faoliyatini ishonchli boshqaradi. Ishlab chiqarish bo‘linmalarining ularga yuklangan kunlik vazifalarni tasdiqlangan tartib (reglament), ishlab chiqariladigan maxsulot texnologiyasiga muvofiq   o‘z vaqtida va sifatli bajarishlari uchun optimal shart-sharoitlar yaratish masalalari yuzasidan rahbarlikni amalga oshiradi.
Mas’uliyat va vazifalari:
1. Ishlab chiqarish jarayonini tezkor tartibga solish, mahsulot ishlab chiqarishni ta'minlash bo'yicha ishlarni boshqaradi.
2.Ishlab chiqarishni texnik hujjatlar bilan ta'minlash, shu jumladan xavfli ishlab chiqarish ob'ekti, asbob-uskunalar, asboblar, materiallar, butlovchi qismlardan foydalanish uchun sanoat xavfsizligi talablariga muvofiq, shuningdek yangi turdagi mahsulotlarni tayyorlash bo'yicha tezkor nazoratni tashkil etadi.
1. Ishlab chiqarish jarayonining kunlik operatsion hisobini, tayyor mahsulot ishlab chiqarishning kunlik vazifalarini bajarilishini ta'minlaydi.
2. Korxona bo'linmalari va sexlari ishini muvofiqlashtiradi, ishlab chiqarish taqvim rejalarining ta'minlash choralarini ko'radi.
3. Ishlab chiqarishni texnik tayyorlash darajasini, uning samaradorligini doimiy ravishda oshirishni, mahsulot, ishlab chiqarish uchun moddiy, moliyaviy va mehnat xarajatlarini kamaytirishni, ularning yuqori sifatini, ishlab chiqarish fondlari va barcha turdagi resurslardan oqilona foydalanishni ta'minlaydi.
4. Bug', gaz, elektr energiyasi, suvning haqiqiy iste'moli ustidan nazoratni amalga oshiradi, yoqilg'i – energiya resurslari va suvning ortiqcha sarflanishining har bir holati uchun aybdorlarni javobgarlikka tortadi. Tegishli choralarni ko'rish uchun barcha hujjatlar (hujjatlar) yuridik xizmatga topshiriladi.
5. Korxonani rivojlantirish, rekonstruktsiya qilish va modernizatsiya qilish bo'yicha istiqbolli rejalarni ishlab chiqish, korxonaning atrof-muhitga zararli ta'sirini oldini olish chora-tadbirlari, xavfli ishlab chiqarish ob'ektlarining sanoat xavfsizligi choralari, tabiiy resurslardan ehtiyotkorlik bilan foydalanish, eng qulay va xavfsiz mehnat sharoitlarini yaratish va ishlab chiqarish madaniyatini oshirishga rahbarlik qiladi.
6. Yangi texnika va texnologiyalarni joriy etish rejalarini, tashkiliy va texnik tadbirlar rejalarini ishlab chiqish va amalga oshirishni tashkil qiladi.
7. Mahsulotlarni takomillashtirish va yangilash, tubdan yangi turdagi mahsulotlar, texnika va texnologiyalarni yaratish bo'yicha ishlarni tashkil etadi.
8. Texnologik, dizayn, dizayn intizomiga, mehnatni muhofaza qilish, xavfsizlik, sanoat sanitariyasi va yong'in xavfsizligi qoidalari va normalariga, Davlat texnik nazorati, atrof-muhit, sanitariya va boshqa organlarning talablariga rioya etilishini nazorat qiladi.
9. Ishlab chiqarishni tashkil etishni takomillashtirish choralarini ko'radi, ilg'or ishlab chiqarish tajribasini tarqatish, ishlab chiqarishning texnik-iqtisodiy darajasini oshirish bo'yicha ishlarni tashkil qiladi.
10. Ixtirochilik faoliyati, standartlashtirish va birlashtirish, ish joylarini sertifikatlash va ratsionalizatsiya qilish, metrologik qo'llab-quvvatlash, ishlab chiqarishga mexanoenergetik xizmat ko'rsatish masalalari bo'yicha ishlarni muvofiqlashtiradi.
11. Ilmiy-texnik taraqqiyot talablariga, xavfli ishlab chiqarish ob'ektlarining sanoat xavfsizligi talablariga muvofiq kadrlar tayyorlash va malakasini oshirishni doimiy ravishda takomillashtirishni ta'minlaydi.
12. Xavfli ishlab chiqarish ob'ektini belgilangan tartibda foydalanishga qabul qilishni nazorat qiladi.
13. Xavfli ishlab chiqarish ob'ektlarining sanoat xavfsizligi talablariga muvofiqligini nazorat qiladi.
14. Korxonaning texnik xizmatlari faoliyatini muvofiqlashtiradi, ularning ish natijalarini nazorat qiladi.
Mutaxassis bo‘lgan ijro organi a’zosi quyidagi xislatlarga ega bo‘lishi kerak:
Jamiyatning maqsadi va vazifalarini tushunishi va uni qo‘llab quvvatlashi;
Zarur vaqt va xollarda jamiyat vakili sifatida jamiyat manfaatlarini ifodalash;
Jamiyat ijro organi raisiga maslaxat va tavsiyalar berishi;
Jamiyat  qadriyatlariga sodiqligi, odobligi, javobgarligi, mustaqil munosabatdaligi;
Korporativ boshqaruv, moliya, marketing soxasidagi bilimlari;
Tegishli mutaxassislik bo‘yicha oliy ma’lumotga ega bo‘lish;
Spirt ishlab chiqarish korxonalardagi xar xil boshqaruv lavozimdagi mutaxassislik bo‘yicha 10 yildan kam bo‘lmagan ish tajribasi;
Ellik besh yoshgacha;
Qonunchilik, spirt ishlab chiqarish soxasidagi me’yoriy-xuquqiy xujjatlar va xalqaro talablarning bilishi;
Quyidagi soxalarda bilim, maxorat va tajribaga ega bo‘lishi:
- korxona ishlab chiqaradigan texnologiyasida;
- soxaviy ixtisoslashuv, korxona tuzilishining xususiyatlari;
- korxonani boshqarish, moliyaviy menedjment, ichki nazorat soxasida;
- korporativ xuquq va boshqaruv soxasida;
Amaldagi Qonun, farmon, qaror va boshqa davlat organlari tomonidan chiqarilgan me’yoriy-xuquqiy xujjatlarni bilishi;
• mehnatni muhofaza qilish, xavfsizlik, sanoat sanitariyasi va yong'indan himoya qilish qoidalari va normalari;
Tanlovda qatnashish uchun quyidagi xujjatilarni taqdim qilish zarur:
• O‘z qo‘li bilan yozilgan ariza;
• Avtobiografiya (batafsil ko‘rsatilsin)
• Kasbiy ma’lumotni, ish staji va malakasini tasdqlovchi xujjatlar, sertifikatlar;
• Mexnat daftarchasi nusxasi;
• Aloqa uchun ma’lumotlar;
• Fotosurat 3x4 – 4 dona.
Tanlov xujjatlarini topshirishlarining oxirgi muddati - e’lon berilgan sanadan 20 kun.
Tanlov o‘tkazish muddati - tanlov takliflari va xujjatlari olingandan keyin 5 ish kuni davomida o‘tkaziladi.
Tanlov takliflari va xujjatlar muxrlangan konvertlarda va konvertning ustki qismida tanlovda ishtirok etuvchi nomzodning tanlovda ishtirok etish uchun arizasi  ilova qilingan xolda taqdim qilinadi.
Xujjatlar quyidagi manzil bo‘yicha qabul qilinadi: 112004, Toshkent viloyati, YAngiyo‘l shahri, Kimyogar ko‘chasi, 1-uy

о проведении конкурса по отбору кандидатур в члены исполнительного органа  на должность директора по производству АО “BIOKIMYO”
на должность директора по производству
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан ПКМ-356 от 26.04.2019г., “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления государственными активами”, Указам Президента Республики Узбекистан №6096 «О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов», Кодексом корпоративного управления, Уставом общества и Регламентом об организации и проведения конкурса на руководителя и заместителей руководителя в исполнительном органе АО «BIOKIMYO», утвержденного протоколом Наблюдательного совета от 27 июня 2019 года АО “BIOKIMYO” в целях привлечения специалистов, объявляет конкурсный отбор кандидатур в члены исполнительного органа на должность – директора по производству.
Для участия в конкурсе приглашаются квалифицированные специалисты граждане Республики Узбекистан, а также граждане иностранных государств.
Краткое описание: Директор по производству, входит в состав исполнительного органа АО «BIOKIMYO», осуществляет организацию технического развития предприятия, обеспечивает развитие научно-технического прогресса, а также совершенствование технических служб предприятия. Директор по производству несет полную ответственность за руководство производством в Обществе и уверенно руководить ее производственной деятельностью предприятия. Осуществляет руководство по вопросам создания оптимальных условий для своевременного и качественного выполнения производственными подразделениями возлагаемых на них повседневных задач в строгом соответствии с утвержденным порядком (регламентом) работы, технологией производства продукции, выпускаемой обществом.
1. Руководит работой по оперативному регулированию хода производства, обеспечению ритмичного выпуска продукции.
2. Организует оперативный контроль над обеспечением производства технической документацией, в том числе в соответствии с требованиями промышленной безопасности к эксплуатации опасного производственного объекта, оборудованием, инструментом, материалами, комплектующими изделиями, а также осуществлением подготовки новых видов изделий.
3. Обеспечивает ежедневный оперативный учет хода производства, выполнение суточных заданий выпуска готовой продукции.
4. Координирует работу подразделений предприятия, принимает меры по обеспечению ритмичности выполнения календарных планов производства.
5. Обеспечивает постоянное повышение уровня технической подготовки производства, его эффективности, сокращения материальных, финансовых и трудовых затрат на производство продукции, работ, высокое их качество, рациональное использование производственных фондов и всех видов ресурсов.
6. Осуществляет контроль над фактическим расходом пара, газа, электроэнергии, воды, за каждый случай перерасхода топливо – энергетических ресурсов и воды, привлекает виновных лиц к ответственности. Все документы (акты) передавать в юридическую службу для принятия соответствующих мер.
7. Руководит разработкой перспективных планов развития предприятия, реконструкции и модернизации, мероприятий по предотвращению вредного воздействия предприятия на окружающую среду, мероприятий по промышленной безопасности опасных производственных объектов, бережному использованию природных ресурсов, созданию наиболее благоприятных и безопасных условий труда и повышения культуры производства.
8. Организует разработку и выполнение планов внедрения новой техники и технологии, планов организационно-технических мероприятий.
9. Организует работу по совершенствованию и обновлению выпускаемой продукции, созданию принципиально новых видов продукции, техники и технологии.
10. Осуществляет контроль соблюдения технологической, проектной, конструкторской дисциплины, правил и норм по охране труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности, требований Госгортехнадзора, природоохранных, санитарных и других органов.
11. Принимает меры по совершенствованию организации производства, организует работу по распространению передового производственного опыта, повышению технико-экономического уровня производства.
12. Координирует работу по вопросам изобретательской деятельности, стандартизации и унификации, аттестации и рационализации рабочих мест, метрологического обеспечения, механоэнергетического обслуживания производства.
13. Обеспечивает постоянное совершенствование подготовки и повышения квалификации кадров в соответствии с требованиями научно-технического прогресса, требованиями промышленной безопасности опасных производственных объектов.
14. Контролирует приёмку в эксплуатацию опасного производственного объекта в установленном порядке.
15. Осуществляет контроль соблюдения требований промышленной безопасности опасных производственных объектов.
16. Координирует деятельность технических служб предприятия, контролирует результаты их работы.
Член исполнительного органа, являющийся специалистом, должен обладать следующими качествами:
Знания в области корпоративного управления, финансов, маркетинга;
Высшее образование по соответствующей специальности;
Опыт работы на предприятиях производства спирта не менее 10 лет на разных управленческих специальных должностях;
Возраст до 55 лет.
Знание законодательства, знание нормативно-правовых документов и международных требований, касающихся спиртовой промышленности
- в технологии производства продукции предприятия;
-  профиль, специализацию, особенности структуры предприятия;
- в сфере корпоративного управления;
Знание законодательства, соответствующих нормативных документов по производству и управлению;
- в правилах и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;