Manzil: Yangiyo'l shaxar, Kimyogar ko'chasi ,1-uy
3. Jamiyatning 2015 yil yakuni bo'yicha kuzatuv Kengashining o'z vakolati doirasiga kiradigan masalalar yuzasidan, shu jumladan, jamiyatni boshqarishga doir qonun xujjatlarida belgilangan talablarga rioya etilishi yuzasidan jamiyat kuzatuv Kengashining xisobotlarini eshitish.
4. Jamiyatning 2015 yil yakuni bo'yicha faoliyati xamda moliya xo'jalik faoliyati yuzasidan boshqaruv raisining xisobotini tasdiqlash.
5. Jamiyatning 2015 yil yakuni bo'yicha yillik xisobotini, shu jumladan balans, moliyaviy natijalar, foyda va zararlar to'g'risidagi xisobotlarini tasdiqlash.
6. Jamiyatning 2015 yil moliyaviy faoliyati yakuni bo'yicha tashqi auditorning xulosasini eshitish.
7. Jamiyatning 2015 yil yakuni bo'yicha xisobotini va o'z vakolati doirasiga kiradigan masalalar yuzasidan, shu jumladan, jamiyatni boshqarishga doir qonun xujjatlarida belgilangan talablarga rioya etilishi yuzasidan jamiyat taftish komissiyasining xulosasini eshitish.
8. Jamiyatning 2015 yil yakuni bo'yicha olingan sof foydasini taqsimlash, joylashtirilgan aktsiyalarning xar bir turi bo'yicha dividend miqdori va uni to'lash tartibini tasdiqlash.
9. Jamiyatning e'lon qilingan aktsiyalar soni va nominal qiymatini belgilash.
10. Jamiyatning o'tgan yillar taqsimlanmagan foydasi xisobidan ustav fondini ko'paytirish.
11. Jamiyatning 2016 yil uchun biznes-rejasini tasdiqlash.
12. Jamiyat faoliyatining asosiy yo'nalishlari va maqsadidan kelib chiqqan xolda jamiyatni o'rta muddatga va uzoq muddatga rivojlantirishning aniq muddatlari belgilangan strategiyasini tasdiqlash.
13. Jamiyatning tashkiliy tuzilmasini tasdiqlash.
14. Korporativ boshqaruv kodeksi tavsiyalariga rioya qilish majburiyatini olish va xabarnoma shaklini tasdiqlash.
16. Jamiyat taftish komissiyasi a'zolarini saylash.
17. Jamiyat boshqaruv raisi bilan mexnat shartnomasini 1-yil muddatga tuzish.
18. Jamiyat boshqaruvining affillangan shaxslar bilan va yirik bitimlarni mustaqil amalga oshirish uchun joriy xo'jalik faoliyati bilan bog'liq bitimlarni tasdiqlash.
19. Jamiyatning xomiylik va beg'araz yordam ko'rsatish tartibi, shartlari xamda miqdorini belgilash.
20. Jamiyatning "umumiy yig'ilishi to'g'risida" , "Kuzatuv kengashi to'g'risida", "boshqaruv to'g'risida", "ichki audit xizmati to'g'risida" va "Kuzatuv kengashi, taftish komissiyasi va jamiyat ijroiya organi a'zolarini rag'batlantirish to'g'risida"gi nizomlarining yangi tahririni tasdiqlash.
21. Jamiyatning yangi ichki korporativ xujjatlarini, ya'ni "dividend siyosati to'g'risida", "ichki nazorat to'g'risida", "manfaatlar qarama-qarshiligi vaqtida xarakat qilish tartibi to'g'risida" gi nizomlarni tasdiqlash.
22. Jamiyatning yangi taxrirdagi Ustavini tasdiqlash.
Aktsiyadorlarni ruyxatga olish 2016 yil 2 iyun kuni soat 9.00 da boshlanadi.
Aktsiyadorlarning umumiy yig'ilishga shaxsini tasdiqlovchi xujjat, vakillari esa notarial tartibda tasdiqlangan ishonchnoma bilan kelishlari shart.
Aktsiyadorlarning umumiy yig'ilishi bo'yicha tayyorlangan xujjatlar bilan tanishish uchun quyidagi manzil bo'yicha murojaat qilishingiz mumkin: Yangiyul shaxri, kimegar ko'chasi, №1-uy, "BIOKIMYO" AJ. Tel: 2-49-18.
Jamiyat Kuzatuv Kengashining 2016 yil 2 iyun kuni o'tkazilgan yig'ilishida qimmatli qog'ozlar egalarining ro'yxatini tuzish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Aktsiyadorlarga navbatdagi yillik umumiy yig'ilishi o'tkazilishini xabar berish uchun aktsiyadorlar reestri – 2016 yil 2 iyun xolatiga ko'ra yopiladi.
Aktsiyadorlarning umumiy yig'ilishda qatnashish uchun aktsiyadorlar reestri – 2016 yil 22 iyun xolatiga ko'ra yopiladi

ON HOLDING THE GENERAL MEETING OF SHAREHOLDERS
According to the decision of the Supervisory Board of the JSC" biochemistry "on June 2, 2016, the Annual General Meeting of shareholders of the society will begin on June 28, 2016 at 10.00 in the Grand Assembly Hall of the administrative building of the JSC" biochemistry".
Address: Yangiyul Shahar, Kimyogar Street, house 1
1. Approval of the regulation of the general meeting of shareholders.
2. Approval of the composition of the community counting Commission.
3. To hear the reports of the Supervisory Board on the issues within the scope of its competence of the Supervisory Board on the end of 2015, including compliance with the requirements established in the legislative acts on the management of the society.
4. At the end of 2015, the activity of the society was approved by the chairman of the board on financial economic activity.
5. Approval of the annual accounts of the society at the end of 2015, including the balance sheet, financial results, profit and loss accounts.
6. To hear the conclusion of the external auditor on the results of the financial activities of the Society for 2015 year.
7. To hear the opinion of the community Inspection Commission on compliance with the requirements set out in the legislation on the management of the society, including on issues falling within the scope of its competence and on the balance of the society as of the end of 2015.
8. Taqsimlash the net profit obtained by the end of 2015 years of the company, the amount of dividends on a type of share har placed and the approval of the order of its payment.
9. Determine the number and nominal value of the declared shares of the community.
10. Multiplying the statutory fund from the accounts of the undistributed profit of the society in the past years.
11. Approval of the business plan of the Society for 2016 year.
12. Confirmation of the established strategy of the specific deadlines for the development of society for the medium term and for the long term, in the case arising from the main directions and purpose of the activities of the society.
13. Confirmation of the organizational structure of society.
14. Commitment to comply with the recommendations of the corporate governance code and approval of the form of notification.
15. Election of members of the community Supervisory Board.
16. Election of members of the community Inspection Commission.
17. Conclude a cocktail agreement with the chairman of the board of Directors of the Society for a period of 1 year.
18. Confirmation of transactions related to the current economic activity of the public administration with affiliated entities and for the independent implementation of large-scale transactions.
19. The order of community homogeneity and gratuitous assistance, terms and conditions set a concentration amount.
20. Approval of the new edition of the regulations "on General Assembly of the society" , "on supervisory board", "on management", "on Internal audit Service" and "on stimulation of members of the Supervisory Board, inspection commission and the executive body of the society".
21. Approval of the new internal corporate documents of the society, namely the regulations "on dividend policy", "on internal control", "on the procedure for action during the resistance of interests".
22. Approval of the Charter of the society in the new revision.
Registration of shareholders will begin on June 2, 2016 at 9.00.
Shareholders are required to come to the general meeting with a document confirming their identity, and representatives with a power of attorney certified by a notary public.
To get acquainted with the documents prepared for the general meeting of shareholders, you can apply at the following address: Yangiyul Shahri, kimegar Street, house №1, "biochemistry" JSC. Tel: 2-49-18.
At the meeting of the Supervisory Board of the society held on June 2, 2016, it was decided to create a list of owners of securities.
To inform shareholders that the next Annual General Meeting will be held, the shareholder register will be closed according to the condition of June 2, 2016.
To participate in the general meeting of shareholders, the Register of shareholders is closed according to the condition of June 22, 2016